دوره نرم افزار Altium Designer

نگاهی کلی به دوره آموزشی نرم افزار Altium Designer

مدت دوره شهریه پیش نیاز
28 ساعت 1,650,000 تومان قطعه شناسی
  • اشتراک در شبکه های اجتماعی

آشنایی با دوره نرم افزار Altium Designer

توانایی طراحی برد مدار چاپی (PCB) برای فعالان حوزه برق یک ضرورت محسوب می شود . در طراحی PCB نیز کامپیوتر به کمک مهندسین آمده است و نرم افزار‌ های حرفه‌ای و آماتور بسیاری برای این منظور ارائه شده اند. پر طرفدار ترین نرم افزار طراحی PCB در ایران نرم افزار آلتیوم دیزاینر (Altium Designer) می باشد . نرم افزار آلتیوم دیزاینر در گذشته تحت عنوان پروتل (Protel) عرضه می‌شد . شرکت Protel بیش از 30 سال در زمینه تولید نرم افزار طراحی برد مدار چاپی PCB تجربه دارد و در حال حاضر یکی از قدرتمند ترین نرم افزار های طراحی PCB را ارائه می‌کند . شرکت های معتبری همچون زیمنس و ST مشتری این نرم افزار هستند . قیمت نسخه اصلی نرم افزار آلتیوم دیزاینر بیش از 7000 دلار آمریکا است . به جرات می توان گفت که بهترین نرم افزار برای شروع به آموزش طراحی برد PCB در ایران نرم افزار Altium Designer است . محیط کاربر پسند و قابل انعطاف و ابزار‌های قدرتمند تعبیه شده در نرم افزار آلتیوم کار کردن با آن را برای مهندسین رضایت بخش کرده است . تمامی شرکت‌های تولید کننده برد در ایران از خروجی‌های نرم افزار آلتیوم برای تولید PCB استفاده می‌کنند . بنابراین این نرم افزار برای آموزش جامع طراحی برد PCB انتخاب شده است و سعی می شود در مدت 28 ساعت ابزار‌های مهم و پرکاربرد نرم افزار آلتیوم را برای طراحی برد‌های یک لایه و دو لایه به متقاضیان گرامی آموزش داده شود .


سرفصل آموزشی دوره نرم افزار Altium Designer

آشنایی با قابلیت های نرم افزار آلتیوم دیزاینر و کاربردهای آن
آشنایی با نحوه نصب نرم افزار  Altium Designer
آشنایی با محیط Schematic
استفاده از کلیدهای میانبر جهت به حداکثر رساندن سرعت طراحی
طراحی مدار در محیط  Schematic
تحلیل و آنالیز مدارات الکتریکی توسط نرم افزار
تعریف و ساخت قطعات جدید در محیط  Schematic
حذف قطعات یا سیم ها در صفحه شماتیک
Vcc و Ground در صفحه
خروجی گرفتن و Netlabel
نامگذاری قطعات در آلتیوم
آدرس دهی قطعه
آشنایی با محیط PCB 
انتقال مدار طراحی شده از محیط  Schematic به محیط PCB
آشنایی با نحوه چیدمان قطعات جدید در محیط PCB
آشنایی با مفاهیم لایه های بردهای مدارچاپی
حذف و اضافه لایه ها
تغییر واحد اندازه گیری در آلتیوم
ایجاد کادر دور برد
تعبیه محل پیچ در PCB
آشنایی با اصول طراحی برد مدار چاپی
تعریف و ساخت قطعات جدید در محیط PCB 
هم راستاسازی قطعات
Routing یا مسیریابی در مدار
مسیریابی اتوماتیک
وضع قوانین در طراحی
نکاتی برای افزایش زیبایی در مسیریابی
مسیریابی دستی
آشنایی با RULES های نرم افزار 
نکات مربوط به پنجره preference
افطایش عرض track یا مسیر
استانداردهای مربوط به clearence
افزایش اندازه pad ها
نحوه استفاده از پلی گان در طراحی
اتصال پلی گان به pad های GND
طراحی PCB بدون نیاز به شماتیک
چاپ راهنما، لوگو، تکمیل مشخصات در شماتیک و سفارش برد
محل جایگذاری Designator
قراردادن لوگو روی برد
پنل Libraries
تبدیل فایل طراحی به Document
طراحی برد دولایه بدون نیاز به pad
ایجاد فوت پرینت سه بعدی
تنظیمات via
طراحی فوت پرینت های deep پیچیده
شماتیک چندصفحه ای
استاندارد برقراری ارتباط بین صفحات شماتیک
استفاده از Bus
اختصاص Netlabel
Grid شعاعی
تهیه فهرست لیست قطعات و نحوه پرینت آن
چیدمان نام قطعات بر روی برد مدارچاپی
انجام پروژه های عملی 
 

دریافت فایل سرفصل ها

پروژه ها و تمرین های دوره

طراحی مدار و برد منبع تغذیه خطی 
طراحی مدار و برد فتوسل 
طراحی برد مولتی ویبراتور آاستابل
قرار دادن لوگو روی برد
طراحی فوت پرینت
طراحی PCB بدون نیاز به شماتیک
طراحی برد کنترلر ماشین ویندینگ
 


توصیه مدرس

محمدجعفر یادگاری

مهندس محمدجعفر یادگاری

کارشناس سیستم های نهفته و مدرس دانشگاه
حمید نجفی

مهندس حمید نجفی

کارشناس سخت افزار و مدرس دانشگاه
مهدی جیحانی نژاد

مهندس مهدی جیحانی نژاد

کارشناس سیستم های نهفته و سخت افزار

داشتن توانایی تحلیل مدارات الکترونیکی آنالوگ و دیجیتال ، قطعه شناسی و اطلاع از قطعات موجود در بازار الکترونیک ، صبر و حوصله و داشتن دقت و تمرکز بالا ، قدرت خلاقیت و حل مسئله ، آشنایی با کامپیوتر و نرم افزارهای کامپیوتری برای موفقیت در این حوزه بسیار حائز اهمیت است . توصیه می شود افراد شرکت کننده در این دوره بر مفاهیم الکترونیک تسلط داشته باشند و خوب است با مونتاژ بردهای الکترونیکی آشنا باشند. 


نظر دانشجویان نیراسیستم درباره دوره نرم افزار Altium Designer

آقای اشتری :
بنظرم دوره آلتیوم ، دوره بسیار خوبی بود. مدرس دوره مهندس یادگاری بسیار توانا بود و بنده هم در این دوره بسیار چیز یاد گرفتم. نظم کلاس Altium به نظرم خوب بود.


خانم نوروزی :
کلاس آموزش آلتیوم مهندس نجفی میتونم بگم مفید ترین دوره برای بنده به شخصه بوده . از اونجایی که سخت گیری استاد در زمینه ی انجام  همه ی امور کلاس آلتیوم باعث شد با دقت بیشتری به کلاس توجه کنیم خیلی خوب بود . مجبور شدیم همه ی کار هارو پله پله همگام با استاد انجام بدیم ، فشار روی دانشجو وجود داشت ولی درنهایت همه به نظم راضی بودن . حجم مطالب خوب بود و در کل خیلی راضی بودم . پاسخگویی استاد به نظرم عالی بود و هیچ سوالی رو نذاشتن برای من حداقل بدون جواب بمونه و در هرساعتی که ارشون پرسیدم پاسخ دادن . الآن با اعتماد به نفس و اطمینان از اینکه میتونم کیفیت قابل قبولی توی طراحی pcb داشته باشم طراحی انجام بدم و اصول رو میدونم . البته هنوزم کارم کاملا خوب نیست ولی با توجه به زمانی که در اختیار داشتیم به نظرم خوب بود حجم مطالبی که گفته شده .


آقای احمدی :
تسلط استاد نجفی تو آموزش آلتیوم واقعا عالی بود تا جایی که میتونستن مطلب رو ساده میکردن برامون من قبلا اطلاع درستی از این درس نداشتم خیلی کمک کرد که بتونم خیلی از کارایی که قبلا برام دست نیافتنی بودن انجام بدم . بنظر من طراحی PCB یکی از اصلی ترین قسمت های رشته برقه برای کار کردن هم یکی از مهمترین شاخصه هاست و یه جورایی باعث برتری نسبت به کساییه که اطلاعی از این رشته ندارن . ولی به نظرم اگه تو کلاس های آموزش Designer Altuim بشه ۱ یا ۲ جلسه رو به آشنایی با قطعات و کارای مربوط به مونتاژ کارها اختصاص بدن خیلی بهتر میشه برای یادگیری و بهتر طراحی کردن .


آقای یوسفی :
دوره خیلی خوبی بود مدرسش مهندس یادگاری بود که کاملا مسلط بودن به آموزش کار با altium و در مجموع خیلی خوب بود .


خانم افشاری :
مدرس دوره آقاى يادگارى به نظر من عالى بودند ، هم خوب توضيح مى دادند و هم صبور بودند و با خوش رويی پاسخ تمام سوالات ما رو ميدادند و براى همه دانشجوهاشون وقت ميذاشتند . و در كل خودشون مسلط و با تجربه بودند در زمينه طراحی PCB . اگر بعد از آموزش آلتیوم دیزاینر در اين دوره خود دانشجو شروع كنه به طراحى بردهاى مختلف و مطالعه بيشتر و جوياى كار در اين زمينه باشه ميتونه کار پيدا كنه ، چون بازار کار آلتیوم خوبه . بنده خودم بعد از پایان کلاس آلتیوم پيش اومده كه براى دوستانم كار آلتيوم كرده باشم.


آقای لطفعلی زاده :
تسلط استاد یادگاری و همچنین مشاوره دادنشون بسیار عالی بود ، روش تدریس altium هم خوب بود.


خانم نقیب  :
باید بگم آقای یادگاری از لحاظ علمی و رفتاری واقعا خوب بودن . صبر و تحمل برای یادگیری کامل موضوع مطرح شده و رفع تمام اشکالات موجود دانشجوها از نشانه های خوب بودنشونه . از لحاظ علمی هم به بخش های مورد نظر تسلط کامل داشتن . برای خود من که دوره خیلی خوبی بود . تقریبا تمام موارد لازم به عنوان دوره اول گفته شد و بقیه کار برمیگرده به تلاش دانشجو . اکثر نکته های طراحی برد لازم برای کار کاربردی مطرح شد . خودم بشخصه ازشون استفاده کردم . تقریبا تمام سوالات من که شاید وقتایی بیشتر از حد دوره آلتیوم هم بود پاسخ داده شد . الان توانایی رسم یک pcb دولایه رو دارم.
 


آینده شغلی دوره نرم افزار Altium Designer

با توجه به اینکه در تمامی پروژه‌های الکترونیکی نیاز به پیاده ‌سازی مدار الکترونیکی وجود دارد بنابراین برای یک طراح PCB فرصت های شغلی بسیاری قابل تصور است . فردی که از ملاحظات طراحی بردهای فرکانس بالا مطلع باشد و ابزارهای پیاده سازی این دسته از بردها را در اختیار داشته باشد می تواند از حقوق و جایگاه مهندسی مناسبی برخوردار گردد و اولین مرحله برای رسیدن به  این هدف تسلط به طراحی بردهای تک لایه و دو لایه است .


روش برگزاری دوره نرم افزار Altium Designer

مباحث کلاس آموزش آلتیوم دیزاینر در چند بخش تدریس می شود . و پس از تدریس فرصت تمرین و رفع اشکال به دانشجویان داده خواهد شد . در هر جلسه پروژه ی طراحی برد یا شماتیک تمرینی به دانشجویان محول می گردد که در ابتدای جلسه بعد سوالات و اشکالات مربوط به انجام تمرین برطرف می شود . 
همچنین در زمان کلاس Altium Designer فرصت تمرین مباحث تدریس شده وجود دارد و یک PCB کاربردی نیز در طول دوره توسط دانشجو طراحی و تولید می شود.
 


توانایی دانشجو در پایان دوره نرم افزار Altium Designer

دانشجو در پایان دوره می تواند :
بردهای یک لایه و دو لایه را به راحتی با نرم افزار آلتیوم دیزاینر طراحی کند.
کتابخانه شماتیک و کتابخانه PCB طراحی کند.
سیگنال های حساس و سایر نکات اولیه را بشناسد.
ملاحظات طراحی برای ساخت و مونتاژ برد دو لایه را بشناسد.
نکات مهم در یک چیدمان خوب را رعایت کند. 
 


سوالات متداول دانشجویان

برای آموزش Altium چه پیش نیازی لازم است ؟
برای آموزش نرم افزار آلتیوم دیزاینر صرفا شناخت قطعات الکترونیکی کفایت می کند و پیش نیاز دیگری ضروری نمی باشد . گرچه آشنایی با مونتاژ بردهای الکترونیکی جهت رعایت ملاحظات مونتاژ روی برد طراحی شده توصیه میشود اما ضروری نیست .


آیا دوره Altium Designer نیراسیستم به صورت عملی برگزار میشه ؟ 
بله تمامی دوره های نیراسیستم صرف نظر از دوره های عملی و یا نرم افزاری به صورت عملی تدریس میشود و در طول دوره پروژه ها و تمرین های متعددی جهت پیاده سازی توسط دانشجویان انجام می شود . در دوره آموزشی آلتیوم دیزاینر هم چندین مدار الکترونیکی توسط دانشجویان طراحی می شود و دانشجویان به صورت کامل با مراحل طراحی PCB و شماتیک آشنا می شوند .


انجام پروژه ها فقط به صورت نرم افزاری است ؟
خیر ، در طول دوره آلتیوم ، یکی از بردهای طراحی شده توسط دانشجویان ساخته می شود تا دانشجویان به صورت واقعی و کاملا عملی با طراحی بردهای مدارچاپی آشنا شوند و با کیفیت مناسب تری به روند آموزش خود ادامه دهند .


آیا در دوره آلتیوم دیزاینر مقدماتی طراحی بردهای چند لایه هم تدریس میشه ؟
در دوره آموزش آلتیوم در نهایت طراحی بردهای دو لایه آموزش داده میشود و برای طراحی بردهای چندلایه و فرکانس بالا باید در دوره پیشرفته یا حرفه ای ثبت نام کنید .


آیا در انتهای دوره برای شرکت کنندگان گواهینامه صادر می شود ؟
در صورتی که دانشجو در پایان دوره نمره ی لازم را کسب کند موفق به دریافت گواهینامه خواهد شد . حد نصاب نمره 70 از 100 بوده و از مجموع نمرات فعالیت های کلاسی، کوییز ها ، تمرینات و آزمون پایانی دانشجو محاسبه می شود .


نحوه برگزاری آزمون پایانی دوره به چه صورت است ؟
مدت زمان مشخصی از جلسه پایانی هر دوره به برگزاری آزمون اختصاص می یابد . این آزمون کاملا عملی بوده و سوال مطرح شده در قالب یک پروژه  ترکیبی می باشد . 


آیا برای این دوره جزوه یا کتاب خاصی باید خریداری شود ؟
در تمامی دوره های آموزشی کتاب ها ، مراجع و فایل های آموزشی مختلفی توسط اساتید معرفی می گردد .
 info

قوانین آموزشگاه arrow_backward

از قوانین آموزشگاه قبل از ثبت نام آگاه شوید

می خواهم ثبت نام کنمarrow_backward

با مشاهده تقویم آموزشی دوره نرم افزار Altium Designer ثبت نام کنید

Make the future now

آینده را اکنون بساز

عضویت در باشگاه نیراسیستم یا نیاز به مشاوره دارم