آشنایی مختصر با دوره مونتاژ بردهای الکترونیکی

 

به صورت کلی به فرایند نصب و قرار دادن قطعات الکترونیکی بر روی بردهای الکترونیکی توسط آلیاژی به نام قلع مونتاژ برد می گویند .

چالش های مونتاژ برد در ایران :

با گسترش فرهنگ تولید و مصرف محصول ایرانی در جامعه و همچنین گسترش استفاده از تجهیزات الکترونیکی در کلیه بخش ها نیاز به این بخش نیز رو به افزایش است  . با این شرایط افزایش سرعت تولید محصول و کاهش ایرادات و مشکلات احتمالی در فرایند تولید همواره از مهمترین دغدغه های تولید کنندگان می باشد .

مرز دانش در مونتاژ :

 در این زمینه آگاهی کامل از کلیه فرآیند مونتاژ قطعات DIP و SMD دارای اهمیت می باشد ضمن اینکه آگاهی داشتن نسبت به قطعات الکترونیکی و روش های تست آن ها نیز دارای ارزش می باشد .

تحلیل بازار کار

 

آینده مونتاژ برد :

با توجه به نیاز بشر جهت ساخت وسایل با ابعاد کوچکتر این حرفه نیز هر روز به سمت قطعات با ابعاد کوچکتر و در نهایت سپردن کار مونتاژ به ربات ها با سرعت بالا و خطای بسیار پایین پیش می رود .

آینده مونتاژ کار برد در ایران :     

فرد می تواند با تسلط کافی در حوزه مونتاژ و داشتن تجربه و تسلط به فرآیند مدیریتی در آینده در رده سرپرست بخش مونتاژ مشغول به فعالیت شود همچنین می تواند با تلاش و پشتکار در زمینه تعمیرات برد نیز ورود کرده و تعمیرات انواع برد را با افزایش تجربه و دانش انجام دهد .

البته با توجه به بازار کار مناسب جهت تعمیرات و مونتاژ برد در ایران و تلاش و پشتکار می تواند اقدام به کارآفرینی در این حوزه نماید .

همچنین می تواند با بهره گیری از این مهارت و لحاظ کردن ملاحظات مربوط به این بخش بردهای الکترونیکی با کیفیت بالاتری طراحی کند .

توانایی دانشجو پس از پایان دوره مونتاژ بردهای الکترونیکی

 

در پایان دوره دانشجویان با کلیه فرآیندهای مونتاژ قطعات DIP ،  SMDبر روی بردهای یک لایه و دولایه و ساخت انواع کابل آشنا خواهند شد .

شیوه برگزاری کلاس

 

دوره مونتاژ برد به صورت کاملا عملی به همراه ارائه توضیحات تئوری مورد نیاز جهت مونتاژ قطعات و قطعه شناسی و همچنین نقشه خوانی می باشد .

سرفصل دوره آموزشی مونتاژ بردهای الکترونیکی:

• آشنایی با انواع مختلف قطعات الکترونیکی و ویژگی های هریک

• آشنایی با لوازم و تجهیزات مختلف لحیم کاری

• آشنایی با واحدهای اندازه گیری

• یادگیری اصول لحیم کاری و استانداردهای موجود در این زمینه

• مونتاژ قطعات DIP

• آشنایی با قطعات SMD

• مونتاژ قطعات SMD

• دمونتاژ قطعات DIP و SMD از بردهای گوناگون

• آشنایی با نحوه استفاده از کولیس و مباحث مربوط به Footprint

• آشنایی با مونتاژ صنعتی و استفاده از حوض قلع

عناوین پروژه ها و تمرین های دوره مونتاژ بردهای الکترونیکی :

پروژه های داخل کلاس :

• ساخت کابل سریال

• ساخت کابل flat

• ساخت کابل تلفن و شبکه

• مونتاژ قطعات بر روی برد هزار سوراخ

• مونتاژ و دمونتاژ قطعات THD و SMD بر روی بردهای کاربردی

پروژهای خارج از کلاس :

• ساخت کابل

• مونتاژ برد چراغ قوه با قطعات THD

• مونتاژ برد دماسنج و ساعت با قطعات THD و SMD

با توجه به این موضوع که کلاس مونتاژ در جایگاه مهارتی قرار دارد، دانشجویان می بایست کلیه مهارت های آموزش داده شده را به صورت عملی در خارج از زمان کلاس تمرین کنند .

آقای فدایی :

مدرس بنده مهندس نجفی بودن و واقعا از نظر سطح علمی ایشون عالین گرچه کلاس آلتیوم مهندس نجفی هم شرکت کردم و واقعا این دوره هم عالی بودن . اگر بخوام در چند جمله دوره مونتاژ رو ارزیابی کنم باید بگم که :

۱- مهندس نجفی خیلی خوب قطعات مختلف رو معرفی کردن

۲- کار با برخی قطعات مخابراتی هم آموزش دادن

۳- امکانات موسسه خوب بود گرچه میتونست بهتر هم باشه مثلا هیتر یدونه بود برای ما و این باعث میشد وقت کلاس گرفته بشه

۴-نکات اصولی در مونتاژ کاری قطعات دیپ و smd توسط مهندس خیلی خوب ارائه شد .

۵- در پایان هم بورد پروگرمر avr رو مونتاژ کردیم که ایده خوبی بود .

۶- در بحث مشاوره هم باید بگم ایشون دلسوزن و برای دانشجو ارزش قائل‌اند و مدت زمانی که برای رفع اشکال دانشجو میزارن خیلی خوبه و حتی در خارج از وقت کلاس نیز ایشون پاسخ گو هستند .

 

خانم نوروزی :

مدرس دوره، آقای نجفی بسیار مسلط و با حوصله تدریس میکردن، من به شخصه ار نحوه ی تدریسشون خیلی راضی بودم. پاسخگویی خوبی در مقابل سوالات دانشجو  انجام  میدن که این بنظرم خیلی خوبه.

برای کسی که بخواد وارد بازار کار بشه کلاس مفیدی هست. اگه کسی نیاز به انجام مونتاژ داشته باشه میتونه از این دوره استفاده کنه

 

آقای یوسفی :

خیلی عالی بود میشه گفت جامع و کامل بود مدرسشون هم که عالی بودن.

 

آقای لطفعلی زاده :

کلاس مونتاژ بسیار خوب بود هم از نظر تسلط هم از نظر مشاوره دادن اما فک میکنم یک سری مطالب اضافه بود که میشد وقت اون رو رو موضوع های مهمتری گذاشت ولی در کل بسیار خوب بود.

واسه یه دانشجوی الکترونیک فک می کنم مونتاژ ابتدایی ترین موضوعیه که باید بلد باشن .

 

خانم سیفی : 

آقای نجفی واقعا احتیاجی به تعریف ندارن. انقدر مهارت تو کارشون دارن و ترفندهایی ک برحسب تجربه کاریشون بدست اومده رو به راحتی در اختیار بقیه قرار میدن که کلاسشون واقعا یکی از بهترین کلاسای نیراسیستمه . فقط چون کار تا حد زیادی عملیه ساعت هر جلسه خیلی زیاده بنظر من  و باعث میشه بچه ها خسته بشن اخر ساعت .

آیا این دوره پیش نیازی دارد ؟

خیر ، کلاس مونتاژ از جمله دوره های پایه محسوب می شود که برای سپری نمودن آن هیچ پیش نیازی لازم نیست .

 

فعالیت عملی دوره به چه صورتی هست ؟

در این دوره تعداد قابل توجهی برد الکترونیکی در اختیار دانشجویان قرار می گیرد که انواع قطعات DIP و SMD را مونتاژ نمایند . هم چنین تعداد مناسبی برد دستگاه های الکترونیکی مثل Motherboard کامپیوتر، برد پرینتر و ... با هدف دمونتاژ آی سی و قطعات مختلف به هر دانشجو داده می شود .

 

آیا در این دوره تعمیرات هم آموزش داده می شود ؟

در این دوره اصول مونتاژ و دمونتاژ قطعات الکترونیکی که بخشی از اصول تعمیرات محسوب می شود تدریس می شود .

 

تجهیزات و ابزارهای این دوره چه مواردی هست ؟

برای تمامی دانشجویان هویه قلمی ، قطعات مختلف الکترونیکی ، تمامی ابزارهای مورد استفاده جهت مونتاژ و دمونتاژ سایر تجهیزات مورد نیاز لحیم کاری به صورت فردی تامین شده است . هویه هواگرم و حوض قلع نیز به تعداد مناسب جهت استفاده دانشجویان فراهم شده است.

 

آیا کار با هویه هواگرم هم در این دوره آموزش داده می شود ؟

بله ؛ هویه هواگرم یا هیتر به عنوان یکی از تجهیزات مهم لحیم کاری و دمونتاژ در این دوره در اختیار دانشجویان قرار می گیرد و نحوه کار با آن به صورت کامل آموزش داده می شود .

 

منظور از دیگ قلع چیست ؟

دیگ قلع که به آن حوض قلع یا وان قلع نیز گفته می شود ابزاری است که بدون نیاز به هویه امکان مونتاژ بردهای الکترونیکی را با بالاترین سرعت ممکن مهیا می سازد که در این دوره دانشجویان نحوه کار با آن را به صورت عملی آموزش می بینند .

 

آیا برای استفاده از سخت افزار و تجهیزات آموزشی باید هزینه جداگانه ای پرداخت کرد؟

خیر؛ تجهیزات آموزشی در طول دوره و جهت استفاده در کلاس به صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می گیرد.

 

آیا در انتهای دوره برای شرکت کنندگان گواهینامه صادر می شود؟

در صورتی که دانشجو در پایان دوره نمره ی لازم را کسب کند موفق به دریافت گواهینامه خواهید شد. حد نصاب نمره 70 از 100 بوده و از مجموع نمرات فعالیت های کلاسی، تمرینات و آزمون پایانی دانشجو محاسبه می شود.

 

آیا برای این دوره جزوه یا کتاب خاصی باید خریداری شود ؟

در تمامی دوره های آموزشی کتاب ها، مراجع و فایل های آموزشی مختلفی توسط اساتید معرفی می گردد .