دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

نگاهی کلی به دوره آموزشی میکروکنترلر AVR مقدماتی

مدت دوره شهریه پیش نیاز
50 ساعت 4,110,000 تومان زبان برنامه‌نویسی Embedded C
 • اشتراک در شبکه های اجتماعی

آشنایی با دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

توسعه محصولات دیجیتال در جوامع انسانی و بروز فناوری نوظهور اینترنت اشیا، ازجمله مهم‌ترین عواملی است که باعث افزایش مصرف میکروکنترلرها و پردازنده‌های تک‌منظوره در دنیا شده است. امروزه در صنعت خودرو، تجهیزات پزشکی، هدایت و راهبری (ناوبری)، صنعت فیلمبرداری هوایی، صنایع دفاعی، تجهیزات مکاترونیک و روباتیک، لوازم خانگی و سایر زمینهها، شاهد استفاده از میکروکنترلر هستیم. بنابر پژوهش‌های انجام‌شده، بیش از 100 کمپانی تولیدکننده تراشه‌ی میکروکنترلر در دنیا مشغول فعالیت هستند. همچنین با توجه به خرید سهام شرکت ATMEL  توسط MICROCHIP در اوایل سال 2016 و ترکیب ایده‌های دانش‌بنیان اتمل با تجارب صنعتی میکروچیپ، ضرورت بهبود توانمندی کار با محصولات شرکت Atmel بیش از پیش احساس می‌شود. همچنین ترویج استفاده از Arduino در پروژه‌ها، به‌عنوان یک پلتفرم متن‌باز سخت‌افزاری که اغلب مبتنی بر تراشه‌های Atmel طراحی شده، تأییدی بر تحولات دنیای میکروکنترلر می‌باشد.


سرفصل آموزشی دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

 • آشنایی با میکروکنترلر  AVR 
 • بررسی معماری RISC و CISC به‌صورت اجمالی و بیان تفاوت‌های آنها
 • بررسی انواع خانواده‌های AVR  مانند  MEGA , Tiny , AT90s , XMEGA و . . . 
 • آشنایی با منابع تولید پالس ساعت
 • آشنایی با انواع منابع ریست  (Reset Sources)
 • بررسی اجمالی اصول زبان C مقدماتی
 • بررسی واحد I/O
 • آشنایی کامل با مفاهیم وقفه (Interrupt)
 • روش ایجاد وقفه و نحوه پاسخ‌دهی به آن
 • آشنایی با تایمر/کانتر در  AVR
 • بررسی کامل Timer0 و Timer1 و   Timer2
 • بررسی مدهای مختلف تایمر/کانتر و کار با تایمر ضد هنگ  (Watch dog Timer)
 • کار با واحد  Input Capture
 • ایجاد مدولاسیون عرض پالس توسط AVR (Pulse Width Modulation)
 • آشنایی با مفاهیم کاربری آنالوگ در  AVR
 • کار با ADC و آشنایی با آن
 • چگونگی تبدیل یک سیگنال آنالوگ به دیجیتال  (Analog To Digital Converter)
 • آشنایی با مفاهیم ارتباط سریال و نحوه تولید فریم سریال
 • راه‌اندازی واحد  SPI
 • کار با واحد USART میکروکنترلر AVR
 • برقراری ارتباط بین میکروکنترلر و کامپیوتر به‌وسیله ارتباط USART
   
دریافت فایل سرفصل ها

پروژه ها و تمرین های دوره

 • طراحی ساعت ديجيتال قابل تنظيم
 • طراحی ماشين‌حساب
 • راه‌اندازی موتور پله‌ای با قابليت كنترل جهت و سرعت
 • طراحی كورنومتر ديجيتال
 • طراحی ولت‌متر، اهم‌متر
 • طراحی دماسنج رنج محدود
 • ارتباط دو ميكرو به‌صورت RS232
 • كنترل LED-RGB از طريق RS232
 • ارسال داده از keypad به LCD
 • طراحی چراغ راهنمايی
 • كنترل رله صنعتی
   

توصیه مدرس

محسن رضوانیان

مهندس محسن رضوانیان

کارشناس سیستم های نهفته و مدرس دانشگاه
محمدجعفر یادگاری

مهندس محمدجعفر یادگاری

کارشناس سیستم های نهفته و مدرس دانشگاه
مهدی جیحانی نژاد

مهندس مهدی جیحانی نژاد

کارشناس سیستم های نهفته و سخت افزار
حسین زیوریان

مهندس حسین زیوریان

کارشناس سخت افزار و سیستم های نهفته
احمد محتشم متین

مهندس احمد محتشم متین

کارشناس سیستم‌های نهفته

دانشجویان و علاقمندانی که قصد دارند به دنیای برنامه‌نویسی میکروکنترلرها قدم بگذارند، می‌توانند با محصولات شرکت Atmel فعالیتشان را آغاز نمایند. کاملاً واضح است که اگر به اصول برنامه‌نویسی (ترجیحاً زبان Embedded C) تسلط داشته باشید، حس بهتری در حین دوره خواهید داشت و سرعت پیشرفتتان نمایی خواهد بود (تجربه دانشجویان قبلی هم مؤید آن است). همچنین تمامی افرادی که در طول دوره نسبت به انجام تکالیف کلاس و انجام پروژه‌های عملی مقید بوده‌اند، جزو "رویش"‌های کلاس بوده و قطعاً اکنون هم، در زمینه کاری موفق هستند.


نظر دانشجویان نیراسیستم درباره دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

آقای حیدری:

در مورد استاد باید بگم تقریباً یکی از بهترین استادهای درس تخصصی بوده که من داشتم و از لحاظ سیلابس درسی و روند آموزشی کلاس AVR بسیار عالی بود و از همه مهم‌تر دانشجویان رو تا حدودی بین درس دادن با محیط صنعت هم آشنا می‌کردند و مثال‌های بسیار خوبی می‌زدند.

این دوره از لحاظ ارائه‌ی برد اموزشی AVR به دانشجو هم مورد رضایت من و احتمالاً بقیه دوستان باشه، چون یک برد کامل و جامعی بود که من رو با ارتباط بقیه قطعات آشنا می‌کرد و فقط صرف پروگرام کردن خود IC AVR (آی سی AVR) نبود.

من شخصاً از ثبت‌نام در دوره آموزش عملی AVR راضی هستم و واقعاً دریچه‌ای جدید از دنیای الکترونیک مخصوصاً در زمینه برنامه‌نویسی برایم باز کرد.
  

آقای رضازاده:

استاد بسیار شخص با اخلاق و صبوری هستند و تا جایی که امکانش باشه سعی می‌کنن تمام فضاهای خالی درباره این مبحث را پوشش بدن. تسلطشون نسبت به تدریس AVR در این دوره فوق‌العاده بود و به‌نظر من مهم‌ترین خصیصه ایشون این بود که برای یاد دادن مباحث نسبتاً پیچیده وقت می‌گذاشتن.

برد آموزشی AVR هم که نسبت به بردهای موجود در بازار به نظر من بی‌رقیبه و بسیار خوب طراحی شده‌اند و تمام نیازهای هنرجو را فراهم می‌کردند.
  

آقای فدایی:

از نظر سخت‌افزاری این دوره خیلی خوبه، چون کیت AVR در اختیار دانشجو قرار داده میشه و این یکی از امکانات خوبی هست که موسسه فراهم کرده. من چون خودم برای اولین‌بار بود که یادگیری عملی AVR رو داشتم، مطالب خیلی زیادی بهم منتقل نشد، اما سطح علمی مدرس عالیه و دراین مورد شکی نیست. در زمینه مشاوره هم استاد خوبن و پاسخگو هستن. در کل من از کلاس‌هایی که اومدم راضی بودم چون باعث پیشرفتم شدن.

  

آقای یوسفی:

استاد مسلط به درس هستن و در مجموع کلاس خیلی خوبی بود مخصوصاً الان که بردهای آموزشی جدید ارائه میشه فکر میکنم این دوره لذت‌بخش‌تر از قبل هم شده.
 

خانم حیاتی:

نحوه تدریس و تمرین‌ها و پروژه AVR که  سر کلاس حل می‌شد خیلی خوب بود و به یادگیری من خیلی کمک می‌کرد و باعث می‌شد که خوب مطالب در ذهنم ماندگار بمونه، حتی اگر به‌غیر از کلاس  مطالعه‌ای نداشتم. و همچنین به‌دلیل وجود سخت‌افزار AVR  مطالب رو بهتر متوجه شدم.

نحوه تدریس استاد جذاب بود و مطالب رو خیلی واضح  و راحت بیان می‌کردند. توضیحات خیلی جامع و کاملی می‌دادند.

  

آقای غربی:

در اين دوره مدرس قدرت انتقال عالی رو نسبت به دانشجو دارد و براشون يادگيری دانشجو در دوره مهم است.

از نظر بنده موسسه سعی بر كاهش قيمت و افزايش كيفيت آموزشی دارد كه اين نكته بسيار مهم و باارزش است.

  
آقای حسینی:

مدرس دوره AVR بسیار مسلط بودند و از نظر پاسخگویی بسیار عالی بودند. مشاوره‌های بسیار خوبی به من دادند و همچنان هم مکالمه داریم. دوره بسیار مفید بود و با اشخاص بسیاری آشنا شدم و چون در سطح رجیستر درس دادند باعث شد که دید کلی‌تری نسبت به دیگر میکروها پیدا کنم که تا الان برایم بسیار مفید بوده است.


آقای پورمصطفایی:

دوره عالی بود. واقعا راضی بودم.

 

آقای بازرگانی:

بنده دوره مقدماتی AVR رو در دفتر مرکزی گذروندم که واقعاً ازشون راضی هستم. کاملاً مناسب و مسلط بحث رو شروع کردن و تا جایی که وقت دوره و البته کشش جمعی کلاس بهشون اجازه می‌داد مباحث رو باز می‌کردن و بعد هم با مثال و تمرین فرایند یادگیری AVR رو تکمیل می‌کردند.

واقعاً از ابتدای دوره که در مورد خرید برد AVR و قطعات از ایشون راهنمایی گرفتم تا حتی بعد اتمام دوره هر زمان ازشون مشاوره و کمک خواستم کم نذاشتن و از ایشون واقعاً ممنونم.

 

خانم رسولی:

مدرس دوره میزان تسلطشون کامل و عالی بود و واقعاً خوب هم مشاوره می‌دادند.

واقعاً دوره مفیدی بود و باعث شد دید نسبتاً جامعی درباره میکروکنترلر AVR  پیدا کنم ولی کافی نبود. چون دانش الکترونیک هم نیاز بود که من نداشتم. ولی پیش‌زمینه قوی در زمینه هم تئوری و هم برنامه‌نویسی AVR به من داد.

 
خانم اکبری: 

مدرس كاملاً مسلط بودند. بردهای آموزشی هم عالی بودند و اینكه پایه‌ها در دسترس بودند عالی بود. این دوره برای بنده بسیار مفید بود و الان در كارم از دانش دوره بهره می‌گیرم.


آینده شغلی دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

ورود شما به بازار کار الکترونیک از سکوی "برنامه‌نویس میکروکنترلر"، ورودی همراه با اعتبار است و از جایگاه خوبی قدم در دنیای الکترونیک گذاشته‌اید. در ایران، بازار کار این تخصص خوب است و معمولاً افرادی که بتوانند میکروکنترلر مورد نیاز پروژه را برنامه‌نویسی کنند و الگوریتم ماشین را به‌صورت کد، به حافظه تراشه انتقال دهند، از مزایای خوبی در حین پروژه و آینده آن بهره‌مند خواهند بود. طبعاً گذراندن این دوره شما را برای ورود به بازار کار AVR مهیاتر می‌کند، اما این پایان راه نیست. افرادی که صلاحیت اخذ گواهینامه پایان دوره را داشته باشند، در صورت دارا بودن شرایط عمومی، اشتغال به کارشان حتمی خواهد بود.


روش برگزاری دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

کلاس ما دوستانه و پویا و البته علمی است. انتقال مفاهیم تئوری به زبان ساده و بیان مثال‌های کاربردی ازجمله ارکان کلاس است. یادگیری مفاهیم پیچیده با اتکا بر کیت‌های آموزشی AVR پیشرفته، انجام پروژه‌های عملی متعدد در طول دوره و رفع ایرادهای دانشجویان هم چاشنی این دوره میباشد. در این دوره نرمافزار Codevision بهعنوان کامپایلر مورد استفاده قرار میگیرد. همچنین در صورت امکان کار با نرمافزار شبیهساز Proteus نیز آموزش داده خواهد شد. دوره در پلتفرم آموزشی ایسمینار و در بستر نرمافزار Adobe connect برگزار میشود. امکان دانلود ویدیوهای دوره برای مرور مفاهیم نیز وجود دارد.


توانایی دانشجو در پایان دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی

دانشجو در پایان دوره می تواند :
واحدهای اصلی میکروکنترلر AVR اعم از (I/O, ADC, Timer, Interrupt, USART, SPI) را به صورت سخت افزاری راه اندازی نماید .
مساله واقعی را تحلیل و تجزیه کند و با رسم بلوک دیاگرام ، امکانات نرم افزاری و سخت افزاری مورد نیاز پروژه را برآورد نماید .
با المان ها ، سنسورها ، نمایشگرها ، موتورها و قطعات جانبی که در مدارهای دیجیتالی مورد استفاده قرار می گیرد کار کند .
یادگیری کارکرد سایر میکروکنترلرها و اصول برنامه نویسی این تراشه ها، از جمله توانمندی های عمومی دانشجویان خواهد بود .
 


سوالات متداول دانشجویان

برنامه‌نویسی میکروکنترلر AVR در این دوره با چه زبانی آموزش داده می‌شود؟

زبان برنامه‌نویسی مورد استفاده در این دوره زبان C بوده و با توجه به اینکه پیش‌نیاز دوره نیز می‌باشد، دانشجویان جهت شرکت در دوره AVR  باید حتماً با زبان Embedded C آشنایی داشته باشند.

چه میزان تسلط به زبان C برای حضور در این دوره نیاز است؟

برای حضور در این دوره دانشجو می‌بایست درک کاملی از الگوریتم برنامه‌نویسی داشته باشد. همچنین با انواع داده‌ها و متغیرهای زبان C و نحوه استفاده از آنها به‌همراه ساختارهای شرطی و حلقه‌های تکرار آشنا باشد. لازم به ذکر است استفاده از توابع فرعی و همچنین آرایه‌ها و رشته‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. با پاسخ به سوالات چالش برنامه نویسی embedded c می‌توانید میزان تسلط خود را به این زبان مشخص کنید.

در این دوره از چه نرم‌افزاری استفاده می‌شود؟

جهت کدنویسی میکروی AVR و کامپایل کد در این دوره، از نرم‌افزار Codevision استفاده می‌گردد.

با توجه به اینکه پیش‌نیاز این دوره زبان برنامه‌نویسی C است، برای ثبت‌نام باید مدرک زبان C داشته باشیم؟

خیر؛ الزامی به مدرک زبان C از هیچ موسسه و آموزشگاهی نیست.

آیا واحد برنامه‌نویسی گذرانده شده در دانشگاه برای رعایت پیش‌نیاز این دوره کفایت می‌کند؟

درصورتی‌که برنامه‌نویسی به‌صورت عملی و کار با کامپیوتر بوده باشد و همچنین دانشجو درک مناسبی از الگوریتم برنامه‌نویسی داشته باشد و از تسلط لازم برای برنامه‌نویسی برخوردار باشد، می‌تواند به‌خوبی از مطالب دوره AVR استفاده نماید.

من با زبان ++C کار کرده‌ام. آیا مشکلی برای یادگیری AVR خواهم داشت؟

با توجه به اینکه پایه برنامهنویسی ++C بر بستر C میباشد و همچنین قابلیت برنامهنویسی مبتنی بر ++C نیز میسر است، درصورتیکه تسلط کافی روی مباحث بیانشده وجود داشته باشد مشکلی نخواهد بود.

آیا در طول دوره از سخت‌افزار هم جهت یادگیری استفاده می‌شود؟

بله؛ باتوجه به اینکه دوره‌های نیراسیستم به‌صورت کاملاً عملی برگزار می‌شوند، برد آموزشی و سخت‌افزارهای موردنیاز نیز در اختیار دانشجویان قرارداده می‌شود و دانشجویان در طول دوره پروژه‌های متعددی را توسط کیت آموزشی  AVR انجام می‌دهند.

آیا برای استفاده از سخت‌افزار و بردهای آموزشی باید هزینه جداگانه‌ای پرداخت کرد؟

خیر؛ بردهای آموزشی در طول دوره و جهت استفاده در کلاس به‌صورت رایگان در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد.

آیا امکان تهیه برد آموزشی برای استفاده خارج از کلاس نیز وجود دارد؟

بله؛ درصورتیکه دانشجو جهت انجام تمرینات خارج از کلاس و انجام پروژههای شخصی نیازمند برد آموزشی باشد، می‌تواند برد مورد نیاز را از مرکز آموزش نیراسیستم خریداری نماید اما هیچ اجباری در این خصوص وجود ندارد.

آیا در انتهای دوره برای شرکت‌کنندگان گواهینامه صادر می‌شود؟

درصورتی‌که دانشجو در پایان دوره نمره‌ی لازم را کسب کند، موفق به دریافت گواهینامه خواهد شد. حد نصاب نمره 70 از 100 بوده و از مجموع نمرات فعالیت‌های کلاسی، کوییزها، تمرینات و آزمون پایانی دانشجو محاسبه می‌شود.

نحوه برگزاری آزمون پایانی دوره به چه صورت است؟

مدت زمان مشخصی از جلسه پایانی هر دوره به برگزاری آزمون AVR اختصاص می‌یابد. این آزمون کاملاً عملی بوده و سوال مطرح‌شده در قالب یک پروژه شامل دو بخش نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ارائه می‌شود. دانشجویان باید در زمان تعیین‌شده کد مورد نظر سوال را نوشته و روی سخت‌افزاری که در اختیارشان قرار دارد، آن را برنامه‌ریزی کرده و اجرا کنند.

آیا برای این دوره جزوه یا کتاب خاصی باید خریداری شود؟

در تمامی دوره‌های آموزشی، کتاب‌ها و مراجع و فایل‌های آموزشی مختلفی توسط اساتید معرفی می‌گردد.پاسخ به پرسش های شما

سوال یا نظر خودتان را برای ما ارسال کنید. ایمیل شما در کنار اسم و پیامتان منتشر نخواهد شد.


info

قوانین آموزشگاه arrow_backward

از قوانین آموزشگاه قبل از ثبت نام آگاه شوید

می خواهم ثبت نام کنمarrow_backward

با مشاهده تقویم آموزشی دوره میکروکنترلر AVR مقدماتی ثبت نام کنید

Make the future now

آینده را اکنون بساز

عضویت در باشگاه نیراسیستم یا نیاز به مشاوره دارم